n/a - en to da_DK translation catalogue (227 entries)

en: Complete file and folder manager
da_DK: Fuldendt fil og folder manager

en: Real Media Library is a WordPress plugin that empowers you with advanced media management. You can use this plugin to organize the thousands of images, audio, video and PDF files in your media library into folders. Basically it is a file manager like Windows Explorer or Mac Finder, but for WordPress.
da_DK: Real Media Library er et WordPress-plugin, der giver dig avanceret mediehåndtering. Du kan bruge dette plugin til at organisere tusindvis af billeder, lyd, video og PDF-filer i dit mediebibliotek i mapper. Dybest set er det en filhåndtering som Windows Stifinder eller Mac Finder, men blot for WordPress.

en: Filter in insert media dialog
da_DK: Filtrer i dialogboksen "Indsæt medie"

en: No matter where you are, the folder structure of Real Media Library is always where you can select files. For example in the dialog for selecting a "Featured Image".
da_DK: Uanset hvor du er, er mappestrukturen i Real Media Library altid, hvor du kan vælge filer. For eksempel i dialogen til valg af et "Fremhævet billede".

en: In the Lite version you can only select the folder by a simple dropdown.
da_DK: I Lite-versionen kan du kun vælge mappen ved en simpel rullemenu.

en: Custom image order
da_DK: Brugerdefineret billedrækkefølge

en: Organizing your media files is really easy with the Real Media Library plugin. You can arrange the order of your files yourself by dragging and dropping. This allows you to move important files to the top for faster access.
da_DK: Organisering af dine mediefiler er virkelig let med Real Media Library-pluginnet. Du kan selv arrangere rækkefølgen af dine filer ved at trække og slippe. Dette giver dig mulighed for at flytte vigtige filer til toppen for hurtigere adgang.

en: Get your PRO license now!
da_DK: Få din PRO licens nu!

en: The given folder was not found.
da_DK: Den givne mappe blev ikke fundet.

en: Complementary Plugins
da_DK: Supplerende plugins

en: 
    
    Note: If you want to delete a shortcut file, the source file will NOT be deleted.
    If you want to delete a non-shortcut file, all associated shortcuts are deleted, too.
da_DK: 
    
    Bemærk: Hvis du vil slette en genvejsfil, slettes kildefilen IKKE.
    Hvis du vil slette en ikke-genvejsfil, slettes også alle tilknyttede genveje.

en: If you move this shortcut, the location of the source/main file is not changed.
da_DK: Hvis du flytter denne genvej, ændres kildens/hovedfilens placering ikke.

en: If you move this attachment, the folder location of the associated shortcuts are not changed.
da_DK: Hvis du flytter denne vedhæftede fil, ændres mappeplaceringen for de tilknyttede genveje ikke.

en: Move to another folder
da_DK: Flyt til en anden mappe

en: Folder
da_DK: Mappe

en: Shortcut infos
da_DK: Genvejs-info

en: This is a shortcut of a media library file. Shortcuts doesn't need any physical storage <strong>(0 kB)</strong>. If you want to change the file itself, you must do this in the original file (for example replace media file through a plugin).<br/>Note also that the fields in the shortcuts can be different to the original file, for example "Title", "Description" or "Caption".
da_DK: Dette er en genvej til en mediebiblioteksfil. Genveje behøver ikke nogen fysisk lagring <strong> (0 kB) </strong>. Hvis du vil ændre selve filen, skal du gøre dette i den originale fil (f.eks. Udskifte mediefil gennem et plugin). <br/> Bemærk også, at felterne i genveje kan være forskellige fra den originale fil, for eksempel "Titel", "Beskrivelse" eller "billedtekst".

note: translators:
en: For this file is %d shortcut available in the following folder: | For this file are %d shortcuts available in the following folders:
da_DK[0]: For denne fil er %d genvej tilgængelig i følgende mappe:
da_DK[1]: For denne fil er %d genvej tilgængelig i følgende mapper:

en: This file has no associated shortcuts. You can create shortcuts by moving files per mouse and hold any key.
da_DK: Denne fil har ingen tilknyttede genveje. Du kan oprette genveje ved at flytte filer med musen og holde en vilkårlig tast nede.

en: You are not allowed to insert files here.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at indsætte filer her.

en: You are not allowed to move the file.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at flytte filen.

en: You are not allowed to create a subfolder here.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at oprette en undermappe her.

en: You are not allowed to delete this folder.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at slette denne mappe.

en: You are not allowed to rename this folder.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at omdøbe denne mappe.

en: Select destination folder
da_DK: Vælg destinationsmappe

en: You can simply upload files directly to a folder. Select a folder and upload files.
da_DK: Du kan blot uploade filer direkte til en mappe. Vælg en mappe, og upload filer.

en: RealMediaLibrary:Import / Export
da_DK: RealMediaLibrary: Import / eksport

en: Import from other plugins
da_DK: Importer fra andre plugins

en: Export / Import Real Media Library folders
da_DK: Eksporter / importer mapper til Real Media Library

en: Export
da_DK: Eksporter

en: Import
da_DK: Impoter

en: All available folders will be exported. The current structure is not lost during import - but check that there are no duplicate names in the import data, as these are not checked.
da_DK: Alle tilgængelige mapper eksporteres. Den aktuelle struktur går ikke tabt under importen - men kontroller, at der ikke er duplikatnavne i importdataerne, da disse ikke er markeret.

en: Exported data:
da_DK: Eksporteret data:

en: Import data:
da_DK: Importer data:

en: Importing data is only available in PRO version.
da_DK: Importeret data er kun tilgængelig i PRO-versionen.

en: Learn more about PRO
da_DK: Lær mere om PRO

en: Imports categories and post relations.
da_DK: Importkategorier og relateret poster.

en: Nothing to import.
da_DK: Intet at importere.

en: Importing categories from another plugin is only available in PRO version.
da_DK: Importering af kategorier fra et andet plugin er kun tilgængelig i PRO-versionen.

en: No valid folder.
da_DK: Ingen gyldig mappe.

en: No valid type.
da_DK: Ingen gyldig filtype.

en: PolyLang: Automatically move translations
da_DK: PolyLang: Flyt automatisk oversættelser

en: If you move a file, the corresponding translated file will also be moved.
da_DK: Hvis du flytter en fil, flyttes den tilsvarende oversatte fil også.

en: WPML: Automatically move translations
da_DK: WPML: Flyt automatisk oversættelser

note: translators:
en: '%s' already exists in this folder.
da_DK: '%s' findes allerede i denne mappe.

note: translators:
en: This functionality is not available in the free version (%s).
da_DK: Denne funktionalitet er ikke tilgængelig i den gratis version (%s).

en: You need to provide a set of files.
da_DK: Du skal angive en gruppe af filer.

en: The folder could not be created in the database.
da_DK: Mappen kunne ikke oprettes i databasen.

en: The folder could not be created because it already exists.
da_DK: Mappen kunne ikke oprettes, fordi den allerede findes.

en: A folder can contain every type of file or a collection, but not gallery.
da_DK: En mappe kan indeholde alle typer filer eller samlinger, men ikke et galleri.

note: translators:
en: '%s' is not a valid folder name.
da_DK: '%s' er ikke et gyldigt mappenavn.

en: Order by name ascending
da_DK: Sorter efter navn stigende

en: Order by name descending
da_DK: Sorter efter navn faldende

en: Order by ID ascending
da_DK: Sorter efter ID stigende

en: Order by ID descending
da_DK: Sorter efter ID faldende

en: The given folder does not exist or you cannot rename this folder.
da_DK: Den givne mappe findes ikke, eller du kan ikke omdøbe denne mappe.

en: The folder you try to delete has subfolders.
da_DK: Den mappe, du prøver at slette, har undermapper.

en: The given folder does not exist.
da_DK: Den givne mappe findes ikke.

en: Unorganized
da_DK: Uorganiseret

en: Unorganized is the same as a root folder. Here you can find all files which are not assigned to a folder.
da_DK: Uorganiseret er det samme som en rodmappe. Her kan du finde alle filer, der ikke er tildelt en mappe.

en: This option is disabled on this page. Please navigate to the media library.
da_DK: Denne mulighed er deaktiveret på denne side. Naviger til mediebiblioteket.

en: Cover image
da_DK: Forsidebillede

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Path
da_DK: Sti

en: Folder type
da_DK: Mappetype

en: General
da_DK: Generelt

en: Order by date ascending
da_DK: Sortering efter dato stigende

en: Order by date descending
da_DK: Sortering efter dato faldende

en: Order by title ascending
da_DK: Sortering efter titel stigende

en: Order by title descending
da_DK: Sortering efter titel faldende

en: Order by filename ascending
da_DK: Sortering efter filnavn stigende

en: Order by filename descending
da_DK: Sortering efter filnavn faldende

en: Natural order by filename ascending
da_DK: Naturlig rækkefølge efter filnavn stigende

en: Natural order by filename descending
da_DK: Naturlig rækkefølge efter filnavn faldende

en: Something went wrong.
da_DK: Noget gik galt.

en: Folder not found.
da_DK: Mappen er ikke fundet.

en: A collection cannot contain files.
da_DK: En samling kan indeholde filer.

en: Collection
da_DK: Samling

en: A collection cannot contain files. But you can create other collections and <strong> galleries</strong> there.
da_DK: En samling kan ikke indeholde filer. Men du kan oprette andre samlinger og <strong> gallerier </strong> der.

note: translators:
en: The parent %d does not exist.
da_DK: Forælderen %d findes ikke.

en: The given parent does not exist to set the parent for this folder.
da_DK: Den valgte forælder findes ikke for at indstille forælderen til denne mappe.

en: You are not allowed to change the parent for this folder.
da_DK: Du har ikke lov til at ændre forælder for denne mappe.

en: The given parent does not allow the folder type.
da_DK: Den valgte forælder tillader ikke mappetypen.

en: You can only move images to a gallery.
da_DK: Du kan kun flytte billeder til et galleri.

en: Gallery
da_DK: Galleri

en: A gallery can only contain images. To view a gallery, go to a post and look at the buttons of the visual editor..
da_DK: Et galleri kan kun indeholde billeder. For at se et galleri skal du gå til et indlæg og se på knapperne i den visuelle editor.

en: The given folder does not allow to reorder the files.
da_DK: Den valgte mappe tillader ikke at omarrangere filerne.

en: This folder has an automatic order. Please deactivate that first.
da_DK: Denne mappe har en automatisk ordre. Deaktiver venligst det først.

en: Please select a folder to show items.
da_DK: Vælg en mappe for at vise indhold.

en: Fetch only media in a folder by folder id.
da_DK: Hent kun medier i en mappe efter mappe id.

en: Forbidden
da_DK: Forbudt

en: Real Media Library is not active for the current user.
da_DK: Real Media Library er ikke aktivt for den aktuelle bruger.

en: Hide shortcuts in "All files"
da_DK: Skjul genveje i "Alle filer"

en: The count always includes shortcuts
da_DK: Optællingen indeholder altid genveje

en: Default startup folder
da_DK: Standard opstartsmappe

en: No folder at startup
da_DK: Ingen mappe ved opstart

en: Last opened folder
da_DK: Sidst åbnede mappe

en: Your media library can always open in the last opened folder or a folder you choose. This saves you time every time you open the media library!
da_DK: Dit mediebibliotek kan altid åbne i den sidst åbnede mappe eller en mappe, du vælger. Dette sparer dig tid hver gang du åbner mediebiblioteket!

en: Gallery from Media Folder
da_DK: Galleri fra Media Mappe

en: Note: You can only select galleries. Folders and collections are grayed.
da_DK: Bemærk: Du kan kun vælge gallerier. Mapper og samlinger er gråtonede.

en: Link to
da_DK: Link til

en: Columns
da_DK: Kolonner

en: Random Order
da_DK: Tilfældig rækkefølge

en: Size
da_DK: Størrelse

en: Attachment File
da_DK: Vedhæftet fil

en: Media File
da_DK: Mediefil

en: None
da_DK: Ingen

en: Thumbnail
da_DK: Ikon

en: Large
da_DK: Stor

en: Full Size
da_DK: Fuld størrelse

en: Subfolders are only available in the PRO version. But you can now create an unlimited number of folders on the main level (instead of the previous max. 10 folders).
da_DK: Undermapper er kun tilgængelige i PRO -versionen. Men du kan nu oprette et ubegrænset antal mapper på hovedniveauet (i stedet for de tidligere maks. 10 mapper).

en: No folder selected
da_DK: Ingen mappe valgt

en: Select folder
da_DK: Vælg mappe

en: Reload content
da_DK: Genindlæs indhold

en: Subfolders
da_DK: Undermapper

en: Please select a folder (media library) in the block settings.
da_DK: Vælg en mappe (mediebibliotek) i blokindstillingerne.

en: New folders inherit this restriction
da_DK: Nye mapper arver denne begrænsning

en: The current selected folder has some restrictions:
da_DK: Den aktuelle valgte mappe har nogle begrænsninger:

en: You cannot change *parent* folder
da_DK: Du kan ikke ændre mappen *forælder*

en: You cannot *rearrange* subfolders
da_DK: Du kan ikke *omarrangere* undermapper

en: You cannot *create* subfolders
da_DK: Du kan ikke *oprette* undermapper

en: You cannot *rename* the folder
da_DK: Du kan ikke *omdøbe* mappen

en: You cannot *delete* the folder
da_DK: Du kan ikke *slette* mappen

en: You cannot *move* files outside the folder
da_DK: Du kan ikke *flytte* filer uden for mappen

en: Parent
da_DK: Forælder

en: Before this node
da_DK: Før denne node

en: If no next node is given, the element is placed at the end.
da_DK: Hvis der ikke er givet nogen næste knude, placeres elementet for enden.

en: The file is uploaded to the folder where you are currently in.
da_DK: Filen uploades til den mappe, hvor du befinder dig i øjeblikket.

en: Are you sure?
da_DK: Sikker?

en: Success
da_DK: Sådan

en: Failed
da_DK: Fejl

en: No entries found
da_DK: Ingen poster fundet

en: Are you sure to delete *{name}*? All files gets moved to Unorganized.
da_DK: Er du sikker på at slette *{name}*? Alle filer flyttes til Uorganiseret.

en: Are you sure to delete *{count} folders*? All files gets moved to Unorganized.
da_DK: Er du sikker på at slette *{count}* mapper? Alle filer flyttes til Uorganiseret.

en: Cancel
da_DK: Fortryd

en: Save
da_DK: Gem

en: Back
da_DK: Tilbage

en: No folders found
da_DK: Ingen mapper fundet

en: No folders have been created yet. Just click on the button above to create your first folder.
da_DK: Der er endnu ikke oprettet nogen mapper. Bare klik på knappen ovenfor for at oprette din første mappe.

en: Folders
da_DK: Mapper

en: No search results.
da_DK: Ingen søgeresultater.

en: Successfully renamed folder to *{name}*
da_DK: Omdøbt mappe til *{name}*

en: Successfully created *{name}*
da_DK: *{name}* er oprettet

en: Successfully deleted *{name}*
da_DK: *{name}* er slettet

en: Successfully deleted *{count} folders*
da_DK: Slettede *{count}* mapper

en: Rearrange *{name}* placement manually
da_DK: Omarrangér *{navn}* placering manuelt

en: Successfully sorted the tree hierarchy
da_DK: Træhierarkiet er sorteret

en: Shortcut
da_DK: Genvej

en: This is a shortcut of a media library file. Shortcuts doesn't need any physical storage *(0 kB)*. If you want to change the file itself, you must do this in the original file (for example replace media file through a plugin).
    Note also that the fields in the shortcuts can be different to the original file, for example "Title", "Description" or "Caption".
da_DK: Dette er en genvej til en mediebiblioteksfil. Genveje behøver ikke nogen fysisk lagring *(0 kB) *. Hvis du vil ændre selve filen, skal du gøre dette i den originale fil (f.eks. Udskifte mediefil via et plugin).
    Bemærk også, at felterne i genvejene kan være forskellige fra den originale fil, f.eks. "Titel", "Beskrivelse" eller "Billedtekst".

en: In the current view of uploads, filters are active. Please reset them and refresh the view.
da_DK: I den aktuelle visning af uploads er filtre aktive. Nulstil dem, og opdater visningen.

en: Order content by drag & drop
da_DK: Sorter indhold ved at trække og slippe

en: Reset order
da_DK: Reset sorteringen

en: Last
da_DK: Sidste

en: Deactivate automatic ordering
da_DK: Deaktiver automatisk sortering

en: Latest
da_DK: Sidste

en: Reindex order
da_DK: Reindekser sorteringen

en: Reset to last order
da_DK: Nulstil til sidste sortering

en: All files
da_DK: Alle filer

en: Move {count} files
da_DK: Flyt {count} filer

en: Move one file
da_DK: Flyt en fil

en: Copy {count} files
da_DK: Kopiér {count} filer

en: Copy one file
da_DK: Kopier en fil

en: Successfully moved {count} files
da_DK: {Count} filer blev flyttet

en: Successfully moved one file
da_DK: En fil er blevet flyttet

en: Successfully copied {count} files
da_DK: {Count} filer blev kopieret

en: Successfully copied one file
da_DK: En fil er blevet kopieret

en: Hold any key to create a shortcut
da_DK: Hold en vilkårlig tast nede for at oprette en genvej

en: Release key to move file
da_DK: Slip tasten for at flytte fil

en: Click this to create a new folder
da_DK: Klik her for at oprette en ny mappe

en: A folder can contain any file type and collection, but not galleries. If you want to create a subfolder, select a folder and click this button.
da_DK: En mappe kan indeholde enhver filtype og samling, men ikke gallerier. Hvis du vil oprette en undermappe, skal du vælge en mappe og klikke på denne knap.

en: Click this to create a new collection
da_DK: Klik her for at oprette en ny samling

en: A collection cannot contain files. However, you can create additional collections and *galleries* there. This gallery is only a *gallery data folder*, i.e. they are not automatically visible on the website.
    
    You can create a *visual gallery* by using a shortcode in the Visual Editor on your pages/postings.
da_DK: En samling kan ikke indeholde filer. Du kan dog oprette flere samlinger og * gallerier * der. Dette galleri er kun en *galleridatamappe *, dvs. de er ikke automatisk synlige på webstedet.
    
    Du kan oprette et * visuelt galleri * ved at bruge en genvejskode i Visual Editor på dine sider/opslag.

en: Click this to create a *new gallery data folder*
da_DK: Klik her for at oprette en *ny galleridatamappe*

en: A *gallery data folder* can only contain images. It is easier for you to distinguish where your visual galleries are located.
    
    You can also order the images into *a custom image order* per drag&drop.
da_DK: En *galleridatamappe* kan kun indeholde billeder. Det er lettere for dig at skelne mellem dine visuelle gallerier.
    
    Du kan også bestille billederne i *en brugerdefineret billedrækkefølge* med træk og slip.

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: General settings for the current logged in user.
da_DK: Generelle indstillinger for den aktuelle bruger.

en: Permissions
da_DK: Tiladelser

en: Reorder files in this folder
da_DK: Omarranger filer i denne mappe

en: Refresh
da_DK: Genindlæs

en: Refreshes the current folder view.
da_DK: Genindlæs den aktuelle mappevisning.

en: Rename
da_DK: Omdøb

en: Rename the current selected folder.
da_DK: Omdøb den valgte mappe.

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete the current selected folder.
da_DK: Slet den valgte mappe.

en: Delete the current selected folders.
da_DK: Slet de valgte mapper.

en: Rearrange
da_DK: Omarranger

en: Change the hierarchical order of the folders.
da_DK: Skift mappernes hierarkiske rækkefølge.

en: Folder details
da_DK: Mappedetaljer

en: Select a folder and view more details about it.
da_DK: Vælg en mappe, og se flere detaljer om den.

en: Product license not yet activated.
da_DK: Produktlicens er endnu ikke aktiveret.

en: Enter license
da_DK: Indtast licens

en: Dismiss notice
da_DK: Afvis meddelelse

en: It looks like you have already used another plugin for folders in the media library.
da_DK: Det ser ud til, at du allerede har brugt et andet plugin til mapper i mediebiblioteket.

en: Start importing
da_DK: Start importen

en: Dismiss
da_DK: Afvis

en: Real Media Library creates a virtual folder structure. The URLs of uploads do not change when you move the file. Learn more about <a href="https://devowl.io/knowledge-base/how-can-i-physically-reflect-the-virtual-folder-structure-to-my-file-system/" target="_blank">how to automatically move files to physical folders.</a>
da_DK: Real Media Library opretter en virtuel mappestruktur. URL'erne til uploads ændres ikke, når du flytter filen. Lær mere om <a href="https://devowl.io/knowledge-base/how-can-i-physically-reflect-the-virtual-folder-structure-to-my-file-system/" target =" _blank"> hvordan man automatisk flytter filer til fysiske mapper. </a>

en: You will be redirected to the external website of PRO version. Please confirm to continue!
da_DK: Du bliver omdirigeret til det eksterne websted for PRO -versionen. Bekræft venligst for at fortsætte!

en: PRO Feature
da_DK: PRO funktioner

en: Thanks for using the free version of Real Media Library.
da_DK: Tak fordi du brugte den gratis version af Real Media Library.

en: Get PRO!
da_DK: Få fat i PRO!

en: I want to learn more!
da_DK: Jeg vil gerne lære mere!

en: You like collections?
da_DK: Kan du lide samlinger?

en: Get more organized with different types of folders: Collections and galleries help you to easily recognize where your image galleries are located.
da_DK: Bliv mere organiseret med forskellige typer mapper: Samlinger og gallerier hjælper dig med let at genkende, hvor dine billedgallerier er placeret.

en: Custom content order?
da_DK: Tilpasset bestilling af indhold?

en: Get your folder contents in order and arrange your files according to a criterion (e.g. name descending) or by drag & drop.
da_DK: Få ordnet mappens indhold og ordne dine filer efter et kriterium (f.eks. Navn faldende) eller ved at trække og slippe.

en: Full order control?
da_DK: Fuld ordrekontrol?

en: Organize the nodes within your folder tree according to a criterion (e.g. name descending) or by drag & drop.
da_DK: Organiser knudepunkterne i dit mappetræ efter et kriterium (f.eks. Faldende navn) eller ved at trække og slippe.

en: Want to create subfolders?
da_DK: Vil du oprette undermapper?

en: Subfolders offer you the possibility to bring more structure into your media library. They help you to keep the overview, even if you really have many files in your media library.
da_DK: Undermapper giver dig mulighed for at bringe mere struktur ind i dit mediebibliotek. De hjælper dig med at bevare overblikket, selvom du virkelig har mange filer i dit mediebibliotek.

en: Want to switch between folders more comfortably?
da_DK: Vil du skifte mellem mapper på en mere behagelig måde?

en: Let the complete folder tree as in your media library also be displayed in this dialog instead of searching each time in the dropdown. It is simply more comfortable!
da_DK: Lad hele mappetræet som i dit mediebibliotek også vises i denne dialog i stedet for at søge hver gang i rullemenuen. Det er simpelthen mere behageligt!

en: Want to upload entire folders?
da_DK: Vil du uploade hele mapper?

en: RealMediaLibrary:General
da_DK: RealMediaLibrary: Generelt

en: Load RML functionality in frontend
da_DK: Indlæs RML-funktionalitet i frontend

en: RealMediaLibrary:Reset
da_DK: RealMediaLibrary:Nulstil

en: Reset the order of all galleries
da_DK: Nulstil rækkefølgen af alle gallerier

en: Wipe all settings (folders, attachment relations)
da_DK: Nulstil rækkefølgen af alle gallerier

en: Reset folder count cache
da_DK: Nulstil mappetæller cachen

en: Reset names, slugs and absolute pathes
da_DK: Nulstil navne, genveje og absolutte stier

en: Wipe attachment relations
da_DK: Fjern vedhæftningsrelationer

en: Wipe all
da_DK: Fjern alt

en: Reset count
da_DK: Nulstil tælling

en: Reset
da_DK: Nulstil

en: Activate this option if you are using a page builder like Divi Page Builder, WPBakery Page Builder or Elementor.
da_DK: Aktiver denne mulighed, hvis du bruger en hjemmesidebygger som Divi Page Builder, WPBakery Page Builder eller Elementor.

en: You can also reset an single folder in its folder details.
da_DK: Du kan også nulstille en enkelt mappe i dens mappedetaljer.

en: All
da_DK: Alt

en: Unorganized pictures
da_DK: Uorganiserede billeder
