n/a - en to sv_SE translation catalogue (204 entries)

en: 
    
    Note: If you want to delete a shortcut file, the source file will NOT be deleted.
    If you want to delete a non-shortcut file, all associated shortcuts are deleted, too.
sv_SE: 
    
    Notera. Om du vill radera en länk så kommer inte originalfilen att raderas.
    Om du vill radera en fil som inte är en länk så kommer alla ev. länkar till denna att raderas också.

en: '%s' already exists in this folder.
sv_SE: ’%s’ finns redan i denna mapp.

en: '%s' is not a valid folder name.
sv_SE: '%s' är inget giltigt mappnamn.

en: A *gallery data folder* can only contain images. It is easier for you to distinguish where your visual galleries are located.
    
    You can also order the images into *a custom image order* per drag&drop.
sv_SE: En *galleridatamapp* kan bara innehålla bilder. Det är lättare för dig att se var dina visuella gallerier finns.
    
    Du kan också beställa bilderna i *en anpassad bildordning* med dra och släpp.

en: A collection cannot contain files.
sv_SE: Ett samling kan inte innehålla filer.

en: A collection cannot contain files. But you can create other collections and <strong> galleries</strong> there.
sv_SE: En samling kan inte innehålla filer. Men du kan skapa andra samlingar och <strong>gallerier</strong>där.

en: A collection cannot contain files. However, you can create additional collections and *galleries* there. This gallery is only a *gallery data folder*, i.e. they are not automatically visible on the website.
    
    You can create a *visual gallery* by using a shortcode in the Visual Editor on your pages/postings.
sv_SE: En samling kan inte innehålla filer. Du kan dock skapa ytterligare samlingar och *gallerier* där. Detta galleri är bara en *galleridatamapp*, dvs de visas inte automatiskt på webbplatsen.
    
    Du kan skapa ett *visuellt galleri* genom att använda en kortkod i Visual Editor på dina sidor/inlägg.

en: A folder can contain any file type and collection, but not galleries. If you want to create a subfolder, select a folder and click this button.
sv_SE: En mapp kan innehålla alla filtyper och samlingar men inte gallerier. Om du vill skapa en undermapp väljer du en mapp och klickar på den här knappen.

en: A folder can contain every type of file or a collection, but not gallery.
sv_SE: En mapp kan innehålla alla sorters filer men inte ett galleri.

en: A gallery can only contain images. To view a gallery, go to a post and look at the buttons of the visual editor..
sv_SE: Ett galleri kan bara innehålla bilder. För att se ett galleri, gå till ett inlägg och titta på knapparna i den visuella redigeraren.

en: Activate this option if you are using a page builder like Divi Page Builder, WPBakery Page Builder or Elementor.
sv_SE: Aktivera det här alternativet om du använder en sidbyggare som Divi Page Builder, WPBakery Page Builder eller Elementor.

en: All
sv_SE: Alla

en: All available folders will be exported. The current structure is not lost during import - but check that there are no duplicate names in the import data, as these are not checked.
sv_SE: Alla tillgängliga mappar kommer att exporteras. Den nuvarande strukturen går inte förlorad under importen - men kontrollera att det inte finns några mappar med samma namn i där du importerar, eftersom detta inte kontrolleras.

en: All files
sv_SE: Alla filer

en: Are you sure to delete *{count} folders*? All files gets moved to Unorganized.
sv_SE: Är du säker på att du vill radera *{count}* filer? Alla filer flyttas till Osorterade.

en: Are you sure to delete *{name}*? All files gets moved to Unorganized.
sv_SE: Är du säker på att du vill radera  *{name}*? Alla filer flyttas till Osorterade.

en: Are you sure?
sv_SE: Är du säker?

en: Attachment File
sv_SE: Bilaga

en: Back
sv_SE: Bakåt

en: Before this node
sv_SE: Innan denna nod

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Change the hierarchical order of the folders.
sv_SE: Ändra mapparnas sorteringshierarki .

en: Click this to create a *new gallery data folder*
sv_SE: Klicka här för att skapa en *ny mapp med galleridata*

en: Click this to create a new collection
sv_SE: Klicka här för att skapa en ny samling

en: Click this to create a new folder
sv_SE: Klicka här för att skapa en ny mapp

en: Collection
sv_SE: Samling

en: Columns
sv_SE: Kolumner

en: Complementary Plugins
sv_SE: Kompletterande plugins

en: Copy one file
sv_SE: Flytta fil

en: Copy {count} files
sv_SE: Kopiera {count} filer

en: Cover image
sv_SE: Omslagsbild

en: Deactivate automatic ordering
sv_SE: Deaktiviere automatische Sortierung

en: Default startup folder
sv_SE: Normal startmapp

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Delete the current selected folder.
sv_SE: Radera den valda mappen.

en: Delete the current selected folders.
sv_SE: Radera den valda mappen.

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: Dismiss notice
sv_SE: Avvisa meddelandet

en: Enter license
sv_SE: Ange licensnyckel

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Export / Import Real Media Library folders
sv_SE: Exportera / importera Real Media Library mappar

en: Exported data:
sv_SE: Exporterade data:

en: Failed
sv_SE: Misslyckades

en: Fetch only media in a folder by folder id.
sv_SE: Hämta bara media i en mapp via mapp id.

en: Folder
sv_SE: Mapp

en: Folder details
sv_SE: Mappinformation

en: Folder not found.
sv_SE: Mappen hittades inte.

en: Folder type
sv_SE: Mapptyp

en: Folders
sv_SE: Mappar

en: For this file is %d shortcut available in the following folder: | For this file are %d shortcuts available in the following folders:
sv_SE[0]: Den här filen har en länk i denna mapp:
sv_SE[1]: Dess filer har länkar i denna mapp:

en: Forbidden
sv_SE: Otillåtet

en: Full Size
sv_SE: Full storlek

en: Gallery
sv_SE: Galleri

en: Gallery from Media Folder
sv_SE: Galleri från en mapp

en: General
sv_SE: Generell

en: General settings for the current logged in user.
sv_SE: Generella inställningar för den nuvarande inloggade användaren.

en: Get PRO!
sv_SE: Skaffa PRO!

en: Get more organized with different types of folders: Collections and galleries help you to easily recognize where your image galleries are located.
sv_SE: Förbättra ordningen med olika typer av mappar: Samlingar och gallerier hjälper dig att enkelt känna igen var dina bildgallerier finns.

en: Get your folder contents in order and arrange your files according to a criterion (e.g. name descending) or by drag & drop.
sv_SE: Få mappinnehållet i ordning och ordna dina filer enligt ett kriterium (t.ex. fallande namn) eller genom att dra och släpp.

en: Hide shortcuts in "All files"
sv_SE: Dölj länkar i ”Alla filer”

en: Hold any key to create a shortcut
sv_SE: Håll ner valfri tangent för att skapa en länk

en: I want to learn more!
sv_SE: Jag vill veta mer!

en: If no next node is given, the element is placed at the end.
sv_SE: Om ingen nästa nod är angiven så placeras objektet i slutet.

en: If you move a file, the corresponding translated file will also be moved.
sv_SE: Om du flyttar en fil kommer den korresponderande översatta filen också att flyttas.

en: If you move this attachment, the folder location of the associated shortcuts are not changed.
sv_SE: Om du flyttar den här bilagan så kommer inte placeringen av länkar kopplade till bilagan att ändras.

en: If you move this shortcut, the location of the source/main file is not changed.
sv_SE: Om du flyttar den här länken så kommer inte originalfilen att ändras.

en: Import
sv_SE: Importera

en: Import data:
sv_SE: Importerade data:

en: Import from other plugins
sv_SE: Importera från andra plugins

en: Importing categories from another plugin is only available in PRO version.
sv_SE: Importera kategorier från ett annat plugin är bara tillgängligt i PRO-versionen.

en: Importing data is only available in PRO version.
sv_SE: Importera data är endast tillgängligt i PRO-versionen.

en: Imports categories and post relations.
sv_SE: Importera kategorier och inlägg.

en: In the current view of uploads, filters are active. Please reset them and refresh the view.
sv_SE: Vyn av uppladdade filer är filtrerad. Stäng av filterna och ladda om vyn.

en: It looks like you have already used another plugin for folders in the media library.
sv_SE: Det ser ut som att du redan har använt ett annat plugin för mappar i mediebiblioteket.

en: Large
sv_SE: Stor

en: Last
sv_SE: Sist

en: Latest
sv_SE: Senaste

en: Learn more about PRO
sv_SE: Lär dig mer om PRO

en: Link to
sv_SE: Länk till

en: Load RML functionality in frontend
sv_SE: Läs in RML funktionalitet i frontend

en: Media File
sv_SE: Mediafil

en: Move one file
sv_SE: Flytta en fil

en: Move to another folder
sv_SE: Flytta till en annan mapp

en: Move {count} files
sv_SE: Flytta {count} filer

en: Natural order by filename ascending
sv_SE: Naturlig sortering stigande efter filnamn

en: Natural order by filename descending
sv_SE: Naturlig sortering fallande efter filnamn

en: New folders inherit this restriction
sv_SE: Nya mappar ärver den här begränsningen

en: No entries found
sv_SE: Inga poster hittades

en: No folder at startup
sv_SE: Ingen mapp är vald

en: No folder selected
sv_SE: Ingen mapp är vald

en: No folders found
sv_SE: Inga mappar hittades

en: No folders have been created yet. Just click on the button above to create your first folder.
sv_SE: Inga mappar har skapats än. Klicka bara på knappen ovanför för att skapa din första mapp.

en: No search results.
sv_SE: Inga resultat på sökningen.

en: No valid folder.
sv_SE: Ingen giltig mapp.

en: No valid type.
sv_SE: Ingen giltig typ.

en: None
sv_SE: Inga

en: Note: You can only select galleries. Folders and collections are grayed.
sv_SE: Notera: Du kan enbart välja gallerier. Mappar och samlingar är gråade.

en: Order by ID ascending
sv_SE: Sortera stigande på ID

en: Order by ID descending
sv_SE: Sortera fallande på ID

en: Order by date ascending
sv_SE: Sortera stigande efter datum

en: Order by date descending
sv_SE: Sortera fallande efter datum

en: Order by filename ascending
sv_SE: Sortera stigande efter filnamn

en: Order by filename descending
sv_SE: Sortera fallande efter filnamn

en: Order by name ascending
sv_SE: Sortera fallande på Namn

en: Order by name descending
sv_SE: Sortera stigande på Namn

en: Order by title ascending
sv_SE: Sortera stigande efter namn

en: Order by title descending
sv_SE: Sortera fallande efter namn

en: Order content by drag & drop
sv_SE: Ordna innehållet med dra och släpp

en: Organize the nodes within your folder tree according to a criterion (e.g. name descending) or by drag & drop.
sv_SE: Sortera noderna i mappträdet enligt ett kriterium (t.ex. fallande namn) eller genom att dra och släpp.

en: PRO Feature
sv_SE: PRO funktioner

en: Parent
sv_SE: Överliggande

en: Path
sv_SE: Sökväg

en: Permissions
sv_SE: Rättigheter

en: Please select a folder (media library) in the block settings.
sv_SE: Välj en mapp (media bibliotek) i blockinställningarna.

en: Please select a folder to show items.
sv_SE: Välj en mapp för att visa objekt.

en: PolyLang: Automatically move translations
sv_SE: PolyLang: Flytta översättningar automatisktw

en: Product license not yet activated.
sv_SE: Produktens licens är inte aktiverad.

en: Random Order
sv_SE: Slumpmässig ordning

en: Real Media Library is not active for the current user.
sv_SE: Real Media Library är inte aktivt för den aktuella användaren.

en: RealMediaLibrary:General
sv_SE: RealMediaLibrary:Generellt

en: RealMediaLibrary:Import / Export
sv_SE: RealMediaLibrary:Import Export

en: RealMediaLibrary:Reset
sv_SE: RealMediaLibrary:Återställ

en: Rearrange
sv_SE: Omordna

en: Rearrange *{name}* placement manually
sv_SE: Sortera *{name}* manuellt

en: Refresh
sv_SE: Uppdatera

en: Refreshes the current folder view.
sv_SE: Uppdaterar den aktuella mappvyn.

en: Reindex order
sv_SE: Omindexera sorteringen

en: Release key to move file
sv_SE: Släpp tangenten för att flytta filen

en: Reload content
sv_SE: Ladda om innehållet

en: Rename
sv_SE: Byt namn

en: Rename the current selected folder.
sv_SE: Döp om den valda mappen.

en: Reorder files in this folder
sv_SE: Sortera filerna i den här mappen

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Reset count
sv_SE: Nolla räkningen

en: Reset folder count cache
sv_SE: Återställ mappcache

en: Reset names, slugs and absolute pathes
sv_SE: Återställ namn, sluggar och absoluta sökvägar

en: Reset order
sv_SE: Återställ sortering

en: Reset the order of all galleries
sv_SE: Återställ sorteringen på alla gallerier

en: Reset to last order
sv_SE: Återställ till senaste sortering

en: Save
sv_SE: Spara

en: Select a folder and view more details about it.
sv_SE: Välj en mapp och se mer information om den.

en: Select destination folder
sv_SE: Välj målmapp

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Shortcut
sv_SE: Länk

en: Shortcut infos
sv_SE: Länk info

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Something went wrong.
sv_SE: Något gick fel.

en: Start importing
sv_SE: Börja importera

en: Subfolders
sv_SE: Undermappar

en: Success
sv_SE: Lyckades

en: Successfully copied one file
sv_SE: Kopierade en fil

en: Successfully copied {count} files
sv_SE: {count} filer kopierade

en: Successfully created *{name}*
sv_SE: Skapade *{name}*

en: Successfully deleted *{count} folders*
sv_SE: Raderade *{count} mappar*

en: Successfully deleted *{name}*
sv_SE: *{name}* är raderad

en: Successfully moved one file
sv_SE: Flyttade en fil

en: Successfully moved {count} files
sv_SE: {count} filer flyttade

en: Successfully renamed folder to *{name}*
sv_SE: Mappen är omdöpt till *{name}*

en: Successfully sorted the tree hierarchy
sv_SE: Trädhierakin sorterad

en: Thanks for using the free version of Real Media Library.
sv_SE: Tack för att du använder gratisversionen av Real Media Library.

en: The count always includes shortcuts
sv_SE: I antalet ingår alltid länkar

en: The current selected folder has some restrictions:
sv_SE: Den valda mappen har några begränsningar:

en: The file is uploaded to the folder where you are currently in.
sv_SE: Filen laddades upp till den mapp i vilken du är.

en: The folder could not be created because it already exists.
sv_SE: Mappen finns redan och kan därför inte skapas.

en: The folder could not be created in the database.
sv_SE: Mappen kunde inte skapas i databasen.

en: The folder you try to delete has subfolders.
sv_SE: Mappen som du vill radera innehåller undermappar.

en: The given folder does not allow to reorder the files.
sv_SE: Den angivna mappen tillåter inte omsortering av filerna.

en: The given folder does not exist or you cannot rename this folder.
sv_SE: Den angivna mappen finns inte eller du kan inte ändra på dess namn.

en: The given folder does not exist.
sv_SE: Den angivna mappen finns inte.

en: The given folder was not found.
sv_SE: Den angivna mappen går inte att hitta.

en: The given parent does not allow the folder type.
sv_SE: Den överliggande mappen tillåter inte den angivna filtypen.

en: The given parent does not exist to set the parent for this folder.
sv_SE: Den angivna övermappen finns inte.

en: The parent %d does not exist.
sv_SE: Den angivna mappen finns inte.

en: This file has no associated shortcuts. You can create shortcuts by moving files per mouse and hold any key.
sv_SE: Den här filen har inga länkar. Du kan skapa en länk genom att dra och flytta filer och samtidigt håller ner valfri tangent.

en: This folder has an automatic order. Please deactivate that first.
sv_SE: Denna mapp har automatisk sortering. Stäng av den sorteringen först.

en: This functionality is not available in the free version (%s).
sv_SE: Den funktionen finns inte i gratisversionen (%s).

en: This is a shortcut of a media library file. Shortcuts doesn't need any physical storage *(0 kB)*. If you want to change the file itself, you must do this in the original file (for example replace media file through a plugin).
    Note also that the fields in the shortcuts can be different to the original file, for example "Title", "Description" or "Caption".
sv_SE: Detta är en länk till en fil i media biblioteket. Länkar tar ingen fysisk plats *(0 kB)* Om du vill ändra filen måste du ändra originalfilen (Till exempel genom med en plugin).
    Notera att fälten länken kan var andra än originalfilens, till exempel ”Namn”, ”Beskrivning” eller ”Bildtext”.

en: This is a shortcut of a media library file. Shortcuts doesn't need any physical storage <strong>(0 kB)</strong>. If you want to change the file itself, you must do this in the original file (for example replace media file through a plugin).<br/>Note also that the fields in the shortcuts can be different to the original file, for example "Title", "Description" or "Caption".
sv_SE: Det här är en länk till en fil i mediabiblioteket. Länkar tar ingen fysisk plats <strong>(0 kB)</strong>. Om du vill ändra filen måste du ändra originalfilen, till exempel genom att ersätta filen via en plugin.<br/>Observera att fälten i länken kan vara andra jämfört med originalet, t.ex. ”Namn”, ”Beskrivning” eller ”Bildtext”.

en: Unorganized
sv_SE: Osorterade

en: Unorganized is the same as a root folder. Here you can find all files which are not assigned to a folder.
sv_SE: Osorterade är samma som root-mappen. Här hittar du alla filer som inte är kopplade till en mapp.

en: Unorganized pictures
sv_SE: Osorterade bilder

en: WPML: Automatically move translations
sv_SE: WPML: Flytta översättningar automatiskt

en: Wipe all
sv_SE: Nolla allt

en: Wipe all settings (folders, attachment relations)
sv_SE: Radera alla inställningar (mappar, bilagerelationer)

en: Wipe attachment relations
sv_SE: Nolla relationer mellan bilagor

en: You are not allowed to change the parent for this folder.
sv_SE: Du får inte ändra den överliggande mappen.

en: You are not allowed to create a subfolder here.
sv_SE: Du får inte skapa en undermapp här.

en: You are not allowed to delete this folder.
sv_SE: Du får inte radera den här mappen.

en: You are not allowed to insert files here.
sv_SE: Du kan inte stoppa in filer här.

en: You are not allowed to move the file.
sv_SE: Du får inte flytta den här filen.

en: You are not allowed to rename this folder.
sv_SE: Du får inte döpa om den här mappen.

en: You can also reset an single folder in its folder details.
sv_SE: Du kan också återställa en enskild mapp i mappens inställningar.

en: You can only move images to a gallery.
sv_SE: Du kan bara flytta bilder till ett galleri.

en: You can simply upload files directly to a folder. Select a folder and upload files.
sv_SE: Du kan ladda upp filer till en map direkt. Välj mapp och påbörja uppladdning.

en: You cannot *create* subfolders
sv_SE: Du kan inte *skapa* undermappar

en: You cannot *delete* the folder
sv_SE: Du kan inte *delete* mappen

en: You cannot *move* files outside the folder
sv_SE: Du kan inte *move* filer ut ur mappen

en: You cannot *rearrange* subfolders
sv_SE: Du kan inte *omorganisera* undermappar

en: You cannot *rename* the folder
sv_SE: Du kan inte *rename* mappen

en: You cannot change *parent* folder
sv_SE: Du kan inte ändra *övermappen*

en: You need to provide a set of files.
sv_SE: Du måste tillhandahålla ett antal filer.

en: You will be redirected to the external website of PRO version. Please confirm to continue!
sv_SE: Du länkas till den externa webbsidan för PRO-versionen. Bekräfta för att fortsätta!

en: upload to folder
sv_SE: ladda upp till mapp
